Ada kıyılarına göz diktiler: Belediye harekete geçti

Kamuoyunun tepkisini çeken Burgazada’da doğal sit alanı olan Madam Martha Koyu için Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün açtığı 8 Mayıs tarihli kiralama ihalesiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. 

Daha önce ihalenin iptali için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuran Adalar Belediyesi, şimdi de dava yoluna gitti. 

Adalar Belediyesi’nden yapılan açıklamada ihaleden vazgeçilmesi için Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 2. Bölge Müdürlüğü ile görüşmelerin devam ettiği belirtilerek “Ancak hem durumun ehemmiyeti ve aciliyeti sebebiyle, hem de Adalar ilçemizin doğal yapısının korunması noktasındaki kararlı irademizin gereğine binaen söz konusu ihale işlemine ilişkin idari karara karşı yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açtık” denildi.

ADALILARA ÇAĞRI

Adalılara, İstanbul 11. İdare Mahkemesi’nde belediyenin açtığı davaya müdahil olmaları için çağrı yapılarak “Doğal karakteri korunacak alan statüsünde bulunan bu taşınmazın ekosistem açısından değeri paha biçilemez olmakla birlikte bu taşınmazda doğal yapıya ve ekosisteme zarar verecek nitelikte olan her türlü girişimin karşısında olduğumuzu, idari tasarrufumuzu ve yetkilerimizi her zaman Adalı komşularımızın ortak kamusal menfaatlerinden yana kullanacağımızı, Anayasamızın 43. maddesini gözeten bir yönetim anlayışıyla Adalarımızın tarihi, doğal ve kültürel zenginliğinin zarar görmemesi ve korunması açısından tüm süreçlerde aktif rol ve inisiyatif alacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” denildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir