‘Cumhur İttifakı’ndan taviz vermeyeceğiz’

ANKARA Milliyet – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “siyasette yumuşamaya” ilişkin açıklamalarını değerlendirirken, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e de tepki gösterdi. İspanya ve İtalya ziyaretleri dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şunları söyledi:

İSPANYA BİR DENİZ FENERİ: İsrail’in uluslararası hukuku hiçe sayan katliamları karşısında İspanya ile duygularımızın, çekincelerimizin ve itirazlarımızın ortak olduğunu görmek sevindirici. Özelikle Filistin’in devlet olarak tanınması konusunda İspanya, zifiri karanlıkta insanlık gemisine yol gösteren bir deniz feneri olduğunu kanıtladı.

BM İÇİN FIRSAT: (BM Güvenlik Konseyi’nin Gazze’de ateşkes kararı) BM Güvenlik Konseyi’nin bugüne kadar attığı adımlara dikkat ederseniz, ABD her zaman kesişim noktası olmuştur. İsrail aleyhinde alınması gereken kararlar söz konusu olduğunda ABD, Konsey’i bloke ediyor. Şu anda alınan ateşkes kararında da benim endişem yine bir şekilde Konsey’i bloke edeceği şeklinde. Bizim için en önemli adım BM Genel Kurulu’ndan çıkan kararlardır. Genel Kurul’dan çıkan olumlu kararlarda 150’ye yakın ülke, Filistin’in yanında yer aldı. Mevcut durum BM için de bir fırsattır.

BİDEN, SAMİMİYET TESTİNDE: (Biden’ın 3 aşamalı ateşkes planı) Kabataslak baktığımız zaman bu açıklamadan memnuniyet duyuyoruz. Ama bu BMGK’nın 5 daimi üyesini Filistin’in yanına çekmeye yetmiyor. Ben, inanıyorum ki, ABD de İsrail’in artan şımarıklığından rahatsız. Bu rahatsızlığı Amerikan yönetimi açık açık dile getirmese de Amerikan üniversitelerinden, sokaklarından, öğrencilerinden, rektörlerden yükselen sesler, burada artık belli bir dönüşümün başladığını gösteriyor. Sayın Biden’dan bu planın bir seçim yatırımı değil, gerçekten ve samimi olarak Filistin’deki katliamları sonlandırmak için atılmış bir adım olduğunu ispat etmesi doğal olarak beklenir. Sayın Biden da artık bir samimiyet testinden geçmektedir.

AVRUPA’DA ‘BUMERANG’ ETKİSİ: (AP seçimleriyle aşırı sağ ve ırkçı partilerin yükselişi) Şu anda özellikle bizim AB üyesi ülkelerle atacağımız adımlarda ibre bizden yana dersem abartmış olmam. Bu konuyla ilgili olarak da şu anda AB’den AP seçimlerine katılan partilerin çoğu Türkiye’nin ne denli haklı olduğunu kabul ediyor. Sokaklarını, meydanlarını insanların kutsallarına hakarete, yabancı karşıtlığına açan, onların sırtlarını işlerine geldiği için sıvazlayan ülkeler, şimdi görmezden geldikleri gerçekle yüzleşti. ‘Bumerang etkisi’, işte tam olarak budur. Avrupa’nın ‘zararın neresinden dönersek kardır’ anlayışıyla hareket etmesi ve gerçekçi tedbirleri hayata geçirmesi elzemdir. 

CUMHUR İTTİFAKI’NDAN TAVİZ YOK: (Bahçeli’nin ‘siyasette normalleşme ve yumuşama’ açıklamaları) Sayın Devlet Bey’in yapmış olduğu açıklama bir devlet adamı yaklaşımıyla, sakin, herhangi bir tartışmaya fırsat vermeden yapılmıştır. Konuyu bu şekilde kapatmış olması, bence gayet isabetlidir. Bizler Cumhur İttifakı olarak asla duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz. Parti sözcümüz Ömer Çelik Bey zaten gereken açıklamaları detaylıca yaptı. Bu açıklamalarda da dikkat ederseniz tahrik ve dalaşma yoktur. Sadece net bir duruş vardır. 

‘NİYE OLMASIN’ YAKLAŞIMI: (Yeni ve sivil anayasa çalışmaları) Bizim bu ziyaretleri yapmamızın altında yatan gerçek de ‘her ne kadar ters görünse de CHP ile de böyle bir anayasa yapma başlığı altında buluşabilir miyiz’ arayışıydı. Teklifimizi yaptık. Onlardan ‘niye olmasın’ noktasına gelen bir yaklaşım gördüm. Fakat iki gün sonra ortaya maalesef arzu etmediğimiz bir yaklaşım çıkınca, bu durum da bizi üzmedi değil. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aralarında Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir ve Demirören Medya TV Grup Başkanı Murat Yancı’nın da bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan’dan CHP lideri Özel’e tepki:

‘Kibarlıktan anlamadılar’

ÖZEL’E ‘HAZIMSIZLIK’ TEPKİSİ: CHP’den yapılan açıklamalar oldu. Biz iade-i ziyareti yapmak suretiyle ‘siyasete bir yumuşama, bir kibarlık getirelim’ dedik. Ama bu kibarlıktan anlamayanlar İstanbul’da basın toplantısı yaptılar ve orada belli ki birilerinin etkisi altında kaldılar. Demek ki bazı yerlerden onay aldılar. Bunlar tabii doğru şeyler, güzel şeyler, sürece katkı sağlayan şeyler değil. Yani bu, yumuşama değildir, siyasete yeni bir başlangıç getirme değildir. Bizim iade-i ziyaretimizi demek ki hazmedemediler. Eğer bu iade-i ziyaretimizi CHP’nin başındaki arkadaş hazmedebilseydi, bu tür bir açıklamayı yapmaya gerek duymazdı. Böyle bir açıklama karşısında ben Cumhurbaşkanı olarak, AK Parti’nin başkanı olarak, buna cevap vermeyi dahi yanlış bulurum. Ama onlar ne yaparsa yapsın. Biz Cumhur İttifakı olarak aynı duruşumuzu, aynı dayanışmamızı devam ettireceğiz. Cumhur İttifakı bir altılı masa değildir. Altılı masanın içinde yer alanlar, bildiklerini okusunlar.

‘Müslümanları zor günler bekliyor’

AP SEÇİMLERİ: Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri, ırkçı ve faşist yapılarla ilgili bizim kaygılarımızı haklı çıkardı. Avrupa’daki Müslümanları ve göçmenleri maalesef daha zor günler bekliyor. Medeniyetler İttifakı girişimini hayata geçiren iki ülke olarak, İslam ve yabancı düşmanı akımlara dair ortak endişelerimizi dile getirdik.

‘Dibimizde teröristan kurdurmayız’

GEREKENİ YAPARIZ: (Suriye’de terör örgütünün ertelenen sözde seçim girişimi) Ortada seçim falan yok, öncelikle bunu belirtelim. Ortada terör örgütünü meşrulaştırma ve bölgede bir teröristan kurmak için tertiplenmiş bir oyun var. Suriye’de PKK terör örgütünün ve diğerlerinin rahat hareket etme imkanı inşallah olmayacaktır. Böyle bir durum olduğu anda zaten biz de ilgili birimlerimizi gerekli şekilde seferber ederiz. Burnumuzun dibinde bir teröristan kurdurmayız. Bunun için gereken ne ise yapmaktan da asla ve asla imtina etmeyiz.

Almanya artık yumuşadı

İSPANYA’DAN DESTEK: (Sanchez ile görüşmede Eurofighter gündeme geldi mi?) Bu konuyu Sayın Sanchez’le görüştük. İspanya’nın eğitim uçakları önemli. Bu eğitim uçaklarından bize verebilme şansları veya kabiliyetleri var. Ama Almanya’yla temas noktasında bu konuda bize yardımcı olma durumunu kendilerine söyledim. Eurofighter’la ilgili böyle bir görüşme yapabileceğini ifade etti. Ama hepsinden öte bizim için şu anda Eurofighter önemli. Bu konuda Almanya da artık yumuşadı. Bizim temel yaklaşımımız bellidir: İhtiyaçlarımızı öncelikle NATO müttefiklerimizden karşılamak isteriz. Fakat sürecin sonunda olumsuz bir sonuç elde edilirse alternatifsiz de değiliz. KAAN’ımız artık kanatlandı. İlerleyen dönemlerde seri üretimin başlaması ve envantere giriş sürecinin tamamlanması sonrası bu konuda sıkıntımız da kalmayacak.

‘Enflasyon canavarından kurtulacağız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Erdoğan, siyasette oluşan yumuşama ikliminin milletin tekrar kucaklaşmasına katkı sağladığını belirtirken, enflasyonla mücadeleye ilişkin “Enflasyon canavarından kurtulma sürecine girdik” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Kurban Bayramı’nın Filistinliler için barış dolu günlerin müjdecisi olması dileğinde bulundu.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir