O Meme Coin Ağızları Açık Bıraktı: Canlı Yayında Yüzde 90 Düştü!

Kripto para piyasası bir kez daha inanılmaz bir olayla çalkalandı. Rizz (RIZZ) isimli meme coin’in kurucusu, coin’in değerinin %90 oranında aniden düşmesiyle birlikte, canlı yayında zor bir durumda kaldı. İşte meme coin projesine yönelik en son gelişmeler…

O meme coin için zor anlar

Kripto para piyasası, son zamanlarda inanılmaz olaylara sahne olmaya devam ediyor. Rizz (RIZZ) isimli memecoin’in kurucusu, coin’in değerinin %90 oranında aniden düşmesiyle birlikte canlı yayında zor bir durumda kaldı. Bu olay, kripto para piyasasındaki riskleri bir kez daha gözler önüne sererken, yatırımcılara dikkatli olmaları ve her zaman kapsamlı bir araştırma yapmaları gerektiğini hatırlatıyor. Bubblemaps CEO’su Nicolas Vaiman, çöküş yaşanmadan önce X platformunda gerçekleşen Space’e katılmıştı ve olayların gelişimini yakından takip etme fırsatı buldu. Bubblemaps ekibi, yaşananları “Bu Space çılgınlık!” başlığıyla X platformunda anlatan bir paylaşım yaptı.

Bubblemaps paylaşımına göre, Rizz, 18 Haziran’da Solana platformunda piyasaya sürüldü. Ekip, “8 milyon dolarlık iyi bir işlem hacmiyle” kurucunun token’ı canlı Space’de tanıtmaya davet edildiğini söylüyor. Ancak, Bubblemaps’ın ifadesiyle “işler çığırından çıktı.” Bubblemaps ekibi, coin’in balon haritasında görülen “balonlar” hakkında bilgi almak istedi. Bu balonlar, görünüşe göre küçük bir hesap grubunda aşırı miktarda token bulundurulduğuna işaret ediyordu. Paylaşımda ayrıca “ekibin %80’den fazla arzı kontrol ettiği” belirtildi.

Kurucu, zaten davet edilmemişti

Bubblemaps’a göre erken dönem işlemlerine bakıldığında, satışın çoğunlukla token lansmanının ilk dakikalarında satın almayı başaran “snipe” yapan yatırımcılardan kaynaklandığı görülüyor.. Vaiman, daha sonra,  kendisinin Space’e başlangıçta davet edilmediğini ve beklenmedik şekilde katıldığını söyledi. Vaiman’a göre, kurucu etkinlik sırasında duygusal bir çöküntü yaşadı. “Fiyat çöktüğünde, Rizz’in kurucusu duygusal görünüyordu ve soru sormakta rahatsız oldum. Bir ara ağladığını bile düşündüm.” dedi Vaiman. Vaiman ayrıca, bir kaynağın Rizz’in kurucusu “Rick”in “aslında sorumlu” olmadığını iddia ettiğini söyledi.

Vaiman, “Bunun yerine, meme coin oluşturmak ve ‘rug pull’ yapmakla bilinen Singapurlu bir geliştirici grubu her şeyi yönetiyordu gibi görünüyordu.” diye ekledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere “Rug pull” terimi, bir kripto para biriminin geliştiricilerinin, yatırımcıların fonlarını ele geçirmek için arzın büyük bir bölümünü aniden sattıkları dolandırıcı bir hareketi ifade eder. Vaiman, şu ifadeleri kullandı:

Bu geliştiriciler, ilk dağıtım yapan cüzdanlardan token alarak ve merkezi borsalardan fonlanan yeni cüzdanlarla token’ları snipe ederek arzın büyük bir kısmını kontrol etmeye çalışıyorlar. Bu, cüzdanları takip etmeyi zorlaştırıyor, ancak zamanlama analizi, çok erken token snipe ettikleri için bağlantılarını ortaya çıkarabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir