Emekli maaşlarında zam belli olmaya başladı

TÜİK’in nisan ayı enflasyon verileriyle beraber, emekli maaşlarındaki temmuz zammı hakkında detaylar netleşiyor. Memur maaşlarına ocakta yapılan yüzde 15’lik zammın ardından, 6 aylık enflasyon farkı da hesaplanarak emekli maaşlarına yansıtılacak olan zam oranı belirleniyor.

ENFLASYON FARKLARI BELİRLENDİ
SGK ve Bağ-Kur emeklileri için ocak, şubat, mart ve nisan aylarına ilişkin enflasyon farkları açıklandı. Bu farklar toplamda yüzde 18,70’yi buldu.

Memur maaşlarına ocakta yüzde 15’lik toplu sözleşme zammı yapıldı ve temmuzda enflasyonun yüzde 15’i aşan kısım kadar fark maaşlara eklenecek. Ayrıca, emekli memurlar için 6 aylık enflasyon farkı yüzde 10.62 olarak hesaplandı ve geçen yılki toplu sözleşmeyle belirlenen yüzde 10’luk artış da eklendiğinde, temmuz ayında memur maaşları yüzde 21.68 oranında artacak.

ENFLASYON BEKLENTİLERİ
Merkez Bankası’nın enflasyon raporunda 2024 için yüzde 30 – 42 aralığında tahminde bulunuldu. Haziran ayında yıllık enflasyonun yüzde 75 olması halinde, temmuzda SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 27,21 oranında artış yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir